1 7 10 2 4 6 9 5 11 Przewijane obrazki strona
O bibliotece > Historia

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2013-03-11 10:41:08
Biblioteka Publiczna w Pomiechówku jest gminną instytucją kultury działająca w obrębie krajowej sieci bibliotecznej. Jej działalność trwa od 1949 roku i na stałe wpisała się w świadomość mieszkańców.

Inicjatorką i pierwszą kierowniczką Biblioteki była Pani Maria Trojanowska, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Pomiechówku. To ona już w 1947 roku zaczęła gromadzić księgozbiór i czynić starania o stworzenie w Pomiechówku biblioteki.

W 1950r. biblioteka posiadała wypożyczalnię i dwa punkty biblioteczne. W 1964 r. wypożyczalnię i 10 punktów bibliotecznych.

Na początku księgozbiór liczył 980 wol. i był sukcesywnie pomnażany. W 1950r. przybyło 520 wol., w 1954r. – 360 wol., a w 1958r. - 600 wol. Pani Trojanowska kierowała biblioteką do 1958r.

Od momentu powstania Biblioteki borykała się z trudnościami lokalowymi. Mieściła się zawsze w domach prywatnych, często w pomieszczeniach ciemnych, źle ogrzewanych, bez kanalizacji i sanitariatów. Często też zmieniały się kierowniczki.

Na dłużej Biblioteka zadomowiła się u P.P. Borkowskich przy ul. Warszawskiej 13. Poważny kryzys nastąpił na przełomie 1989/1990 roku, kiedy to blisko rok Biblioteka praktycznie nie funkcjonowała. Wymówiono lokal, a nowego jeszcze nie było, nastąpiła też kolejna zmiana na stanowisku kierownika.

W 1990 roku Biblioteka przeszła pod opiekę samorządu i od tego roku mieści się w budynkach będących własnością Gminy. Najpierw przy ul. Wojska Polskiego 13 (pow. 58 m2 ), a od 18 kwietnia 2002 r. w obecnym lokalu przy ul. Jana Kilińskiego (pow. 108 m2).

Po 1990 r. wiele samorządów gminnych dokonywało łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami czy wręcz ich likwidacji, jednak żadna z kadencji samorządu gminnego w Pomiechówku nie wpłynęła żle na działalność Biblioteki. Wprost przeciwnie. Stabilizacja jakiej doświadczamy wpływa na stały i spokojny rozwój czytelnictwa w naszej Gminie.

Organizowano imprezy kulturalno-oświatowe. Odbyło się wiele spotkań autorskich, kiermaszy książek, loterii, konkursów, lekcji bibliotecznych, wystaw i wystawek, okolicznościowych oraz współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Gościliśmy wielu znanych twórców kultury m.in. Janusza Odrowąża – Pieniążka, Marię Ginter, Zofię Kucównę, Annę Nehrebecką, Wandę Chotomską, Grzegorza Kasdepke, Laurę Łącz, Darię Trafankowską i innych.

Sieć biblioteczna

W skład Biblioteki wchodzą następujące komórki organizacyjne:
- Biblioteka Publiczna w Pomiechówku ul. J. Kilińskiego 3
- Filia Biblioteczna w Kosewie

Księgozbiór i czytelnictwo

Biblioteka Publiczna w Pomiechówku zaczynała swoją działalność mając 980 wol. W 1960r. było już 5600 wol. oraz 415 czytelników. Obecnie stan księgozbioru to 18834 wol., jednocześnie wypożyczono czytelnikom 22512 książek. W 2003 roku zarejestrowanych było 1169 czytelników, którzy odwiedzili na 8807 razy.

Do 1956 roku biblioteka nabywała książki w oparciu o zakup centralny realizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Warszawie. Po 1956 r. zakupu książek dokonywała dla wszystkich podległych bibliotek w terenie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Maz. Głównym źródłem przyrostu księgozbioru był zakup, realizowany ze środków przeznaczanych przez budżet państwa, a po 1975 r. przez Fundusz Rozwoju Kultury. Od 1990 r. biblioteka finansowana jest przez władze samorządowe, które nigdy nie odmówiły jej wsparcia. W latach 1990-2003 z dotacji samorządowych zakupiono 8353 wol.

Główną funkcją i sensem istnienia każdej biblioteki jest zaspokajanie i rozbudzanie potrzeb czytelniczych lokalnej społeczności. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom staramy się gromadzić księgozbiór zgodnie z zapotrzebowaniami czytelników. Przyjacielski sposób tratowania każdego czytelnika zachęca do częstego odwiedzania biblioteki nawet po to, aby porozmawiać.

POLECAMY:

Poleć książkę